شماره مجوز 125/106/2727 ص/98
ساعات کاری 9:00 تا 22:00
امتیاز دهید :

موش

موش و سم موش خانگی

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی موشها سالانه ۳۳ ملیون تن مواد غذایی را از بین می برند که برای تغذیه ۱۳۰ ملیون نفر کافی است. از آن گذشته بعلت رشد شدید دندانها موجب خرابی مواد و تجهیزات در انبارها، کارخانجات و … می گردند و مردم باید هزینه های زیادی بابت سمپاشی منزل و... پرداخت کنند.

از طرف دیگر بیماری های منتقله توسط جوندگان موجب اهمیت پزشکی این موجودات است که مبارزه با آنها را حائز اهمیت می گرداند. جوندگان به عنوان مخزن بسیاری از بیماری های مسری انسان و حیوانات می باشند که بعضی از آنها به وسیله خود جوندگان و برخی دیگر توسط انگل های خارجی آنها به انسان و حیوانات منتقل می شوند.

بیماری هایی که توسط جوندگان منتقل و پخش می شوند طیف وسیعی دارند، نظیر طاعون، جذام، تولارم، تب راجعه، سل، کچلی، لپتوسپیروز، بیماری لایم و … .

انواع موش

موش هایی که بیشتر شناخته شده هستند، عبارت اند از:

موش خانگی 

موشهای خانگی (Musmusculus) قابلیت فوق العاده ای برای تطابق با محیط های مختلف دارند و درطول سال در داخل ساختمانها زادو ولد می کند. اندازه آنها کوچک و وزنشان در حدود ۱۵ تا ۳۰ گرم می باشد. طول دم و بدن آنها مساوی، گوشها نسبتابزرگ و چشمهای درشت و رنگ آنها خاکستری متمایل به قهوه ایی است. موش خانگی بر خلاف موشهای بزرگ که نمی توانند بدون آب زنده بمانند با استفاده از سیستم تغلیظ ادرار در کلیه آب را ذخیره می کند و بیشتر آب را از طریق مواد غذایی آبدار تامین می کند. میزان آب در کنترل جمعیت این موش بسیار موثر است. موشهای خانگی شب فعال هستند و شبها برای تغذیه از لانه خود خارج می شوند، این موشها کمتر به ایجاد لانه علاقه دارند و بیشتر از شکاف دیوارها یا از بین درز آجر خانه ها برای زندگی ا ستفاده می کند و با وجود شرایط مساعد و امن بودن مکان، درز یا شکاف را گسترش داده و آن را بزرگتر می کند، جالب است بدانید که این موشها ۵ تا ۶ بار در سال آبستن شده و هر بار ۶ تا ۱۰ بچه می زایند.

موش خانگی

موش سقف 

این موش به موش سقف (Rattus Rattus) یا موش انباری یا موش سیاه یا موش کشتی نیز شهرت دارد. این موش بسیار چالاک و تند و تیز است و براحتی از درخت بالا می رود. به این موش زندگی در بالای ساختمانها و سقفهای چوبی را ترجیح می دهد علاقه این موش به مواد غذایی گیاهی بیشتر از مواد حیوانی و گوشتی است ولی از مواد غذایی حیوانی هم تغذیه می کند.

طبق مطالعات انجام شده در ژاپن، این موشها عادات غذایی خاصی را دنبال می کنند و در انبار مغازه های خشکبار خواربار سوپر مارکتها که معمولا”غذا را در طبقات بالا قرار می دهند یافت می شوند. این موش نیز به آب بسیار وابسته است بدلیل توانایی حرکت بر روی سیمها کابلها طنابهای کشتی براحتی از نقطه ایی به نقطه دیگر حرکت می کند و همچنین شناگر بسیار خوبی است.

موشهای سیاه یا موشهای سقف لانه های خود را در بخشهای بالای سقف یا درختان می سازند و در آنجا تولید مثل می کنند این موش نیز همچون موش قهوه ایی ۴۰ تا ۳۰ گرم غذا در روز مصرف می کند ولی از نظر اندازه از موش قهوه ایی کوچکتر است. جالب است بدانید در مطالعات انجام شده این موش بر روی درختان کاج و سرو زندگی می کرده نحوه استفاده از دانه کاج را به فرزندان خود آموزش می داده است در حالی که موش قهوه ایی حتی قادر به باز کردن دانه کاج نبوده است.

موش فاضلاب 

موش فاضلاب Rattus Norvegicus در بخشهای سطحی و پایین ساختمانها فاضلابها انبارهای مواد غذایی و کالا و کارخانجات صنعتی و غیره زندگی می کنند و به زباله ها و زندگی در بین آنها بسیار علاقه مند هستند.

اندازه این موش گاهی به نیم متر می رسد و با مهیا شدن شرایط مناسب از نظر غذا، آب و پناهگاه تاریک در طول سال ۸تا۹ بار آبستن شده و به طور متوسط ۷ بچه می زاید. موش فاضلاب لانه خود را در شکاف های جوی آب فاضلابها و درزها و خلل و فرج دیوار در بخشهای پایینی می سازد. موش فاضلاب در فاضلابها که بشتر از هر نقطه دیگری امکان زندگی فراهم است وجود دارد و لانه خود را در محل شاخه های فرعی فاضلاب که خشک است بنا می کند این موش علاقه مند به ساخت لانه است و مشاهده شده که حفراتی را به عمق کمتر از ۱٫۵ متر با چندین راه ورود و خروج ایجاد می کند که بیشتر در حاشیه خاکی کانالهای عبور آب است. جالب است بدانید که این موش بسیار مهاجم، گوشتخوارو شناگر قابلی است.

 

اطلاعات کامل درباره خدمات سمپاشی منازل

مبارزه با موش

کنترل موشها از نظر بهداشتی و اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد. موشها جهت ادامه زندگی و تکثیرنیازمند پناهگاه، آب و غذا میباشند (موشهای ماده در صورت مساعد بودن شرایط زیست در عرض ۱سال ۷-۵ بار تولید مثل می نمایند و هربار بین ۵ تا ۱۵ نوزاد بدنیا می آورند که این نوزادان در مدت ۳ ماه به بلوغ کامل میرسند و می توانند جفتگیری نموده و بچه بدنیا آورند) بنابراین جهت کنترل موشها و کاهش زاد و ولد و جلوگیری از انتقال عوامل بیماریزا و خسارات ناشی ازتغذیه آنها با حذف نیاز های اصلی آنها میتوان در این راستا گام برداشت و از راههای مختلف مبارزه بهره گرفت.

چگونه موش را پیدا کنیم؟

 

الف- اقدامات محیطی

۱ – جلوگیری از ورود موشها به داخل اماکن شامل:

  • – مسدود نمودن سوراخهای کنار دیوار
  • – تعویض شیشه ودربهای شکسته
  • – نصب توری بر روی سوراخها و منافذ فاضلاب
  • – غیرقابل نفوذ نمودن درهای ورودی
  • – قراردادن زباله در کیسه های دربسته
  • – تعمیرکردن لوله های آب و جلوگیری از چکه کردن آنها

۲- روش انبار سازی صحیح مواد غذائی

ب – اقدامات مکانیکی

نصب تله در محل عبور موشها

موشها از چه بویی متنفرند؟

استفاده از تله های زنده گیر با کاربرد مواد غذائی جاذب موشها مانند خیار، گردو

استفاده از تله های کشته گیر با کاربرد مواد غذائی جاذب موشها مانند خیار، گردو

استفاده از چسب های مخصوص که باعث به دامک افتادن موش ها میشود

لاشه موشها را باید ضدعفونی نمود و آنها را در کیسه های در بسته قرارداد

سم موش

استفاده از طعمه های مسموم باعث ازبین رفتن انها میشود

سم موش کش

در انبارها و کشتی ها و اماکنی که امکان مسدود کردنشان وجود داشته باشد از انواع طعمه استفاده میشود.

 

شرکت سمپاشی سم گستر افق همواره آماده خدمت رسانی در راستای از بین بردن موش ها در منازل و محیط زندگی شماست.آخرین مقالات