شماره مجوز 125/106/2727 ص/98
ساعات کاری 9:00 تا 22:00
امتیاز دهید :

سمپاشی ملخ و سم مناسب ملخ

ملخ چیست؟

ملخ‌ ها جاندارانی از دودمان بندپایان رده حشرات، راسته راست‌بالان و زیرراسته ملخی‌ها (Caelifera) هستند که در سالهای اخیر به دلیل ازدیاد آنها بسیاری از مزارع و باغات در ایران دچار مشکل شده و محصولات خود را از دست دادند. به همین خاطر در این بخش از وب سایت شرکت سمپاشی سم گستر افق بیستر با این حشره آشنا شده و نکاتی کلیدی را در این بای در اختیار شما قرار می دهیم.

بد نیست بدانید که کلمه ملخ از یک واژه بلخی گرفته شده است که همان کلمه یونانی ریشه ای از فارسی باستانی دارد و در انگلیسی به صورت میگ تلفظ می شود که همین سبب شده مردم جنوب ایران به میگو، میگو بگویند زیرا این آبزی شباهت زیادی به میگو دارد.

 

ملخ چیست

چرخه زندگی ملخ

همه حشرات با پرواز کردن از خطر فرار می‌کنند، اما ملخها و جیرجیرکها جهش می‌کنند. این حشرات دارای پاهای جهنده در عقب بدن خود هستند و معمولاً می‌توانند ۱ متر یا بیشتر جهش کنند. ملخ و جیرجیرکها دارای آرواره‌های قوی هستند و عموماً از گیاهان تغذیه می‌کنند. در طول فصل تولید مثل، آنها صداهای بلند از خود در می‌آورند و این کار را به‌وسیله مالیدن اعضای بدنشان به یکدیگر انجام می‌دهند.
ملخها بیشتر عمر خود را روی زمین می‌گذرانند اما آنها قادرند بعد از جهش از روی زمین با قدرت پرواز کنند. چهار عدد بالهای جلویی ضخیم و محکم می‌باشند، اما بالهای عقب نازک و نیمه شفاف هستند و در طول پرواز مثل یک بادبزن می‌شوند.
ملخ جهنده چمنزار مثل تعداد زیادی از گونه خود، دارای پاهای عقبی بزرگ بوده که آنها را برای جَستن به کار می‌برد. در عین حال، برخلاف بیشتر ملخهای دیگر قادر به پروار نیست، چرا که فاقد بالهای مناسب برای پرواز است. ملخ جهنده چمنزار در اواخر پاییز می‌میرد. تخمهای آنها در طول زمستان زنده می‌مانند و در بهار سال بعد نسل جدیدی از این ملخها را بوجود می‌آورند. زنده ماندن تخم این ملخ ها یکی از بزرگترین مشکلاتی است که کشاورزان با آن روبه رو هستند و سبب می شود که نتوانند با سمپاشی غیر تخصصی آنها را از بین ببرند و حتی بارها سمپاشی انجام می دهند و مجددا با مشکل وجود ملخ ها درگیر هستند.

ملخ

بزرگترین گونه ملخ های دنیا و ایران

ملخهای بالدار مهاجر آسیایی آفریقایی از خانواده ملخهای جهنده صدادار هستند.آنها در گروههای بزرگ زندگی می‌کنند. بزرگ‌ترین گروه ملخها که تا کنون ثبت شده، در سال ۱۸۷۵ در نبراسکا دیده شده، که در حدود بیش از ۱ هزارمیلیارد ملخ بالدار در کنار هم وجود داشته‌است. جیرجیرک زیرزمینی بیشتر عمر خود را زیر زمین می‌گذراند. صدای آنها از همه حشرات بلندتر و در فاصله بیش از ‎۱/۶ کیلومتر (یک مایل) صدای آنها قابل شنیدن است و اندام تنفسی ملخ نای است و اینطور نفس می کشند.

نگاه علمی به ملخ

در ملخ ها تعداد کروموزوم های X جنسیت را تعیین می کند ماده دو کروموزوم X (الگو:XX) و نر یک کروموزوم X (الگو:XO) دارد برای همین هم عدد کروموزومی نر و ماده متفاوت است (ماده ۲n=24 / نر ۲n=23) در ملخ نر هنگام میوز ۱۱ تتراد تشکیل می شوند و کروموزوم X تتراد تشکیل نمی‌دهد برای همین سلول های حاصل از میوز ملخ نر دارای عدد کروموزومی متفاوت هستند (n=11 / n=12) سلول ۱۲ کروموزومی دارای X و سلول ۱۱ کروموزومی بدون X است در جمعیت ملخ ها، ملخ نر جنسیت زاده ها را تعیین می کند.
جالب است بدانید که ملخ یکی از جانورانی است که دگردیسی ناقص دارد. ملخ زمانی که از تخم در می‌آید (نَمف) شبیه جانور بالغ است با این تفاوت که تولید مثل نمی‌کند، بال ندارد و کوچکتر است.

سم برای کشتن ملخ چیست؟

در حال حاضر یکی از بهترین سموم که برای کشتن ملخ استفاده می شود سم ملخ کش کوپرفانجیسایدس است. این سم کشنده ملخ که از ماده ” تا- فلو ولی نیت” به عنوان ماده اولیه فعال استفاده می کند، جهت مبارزه و کنترل جمعیت ملخ ها تولید شده و به صورت اسپری اعمال می گردد. اصول عملکرد این سم قوی و کارآمد از طریق تماس مستقیم است.

عزیزانی که درباره داروهای کشنده ملخ سوال پرسیده اند یا می خواهند بدانند خودشان چطور باید از این سم قوی برای از بین بردن ملخ استفاده کنند، باید بدانند که برای تاثیر بهتر سم ملخ کش کوپرفانجیسایدس، باید مناطق و نقاط مورد نظر را به خوبی با این محلول تحت پوشش قرار دهید، همچنین جهت نتیجه گیری سریعتر، بهتر است این سم حشره کش را قبل از شدت یافتن تهاجم و افزایش جمعیت ملخ های ویرانگر به کار برید تا مدیریت پروسه راحت تر باشد.

 

سم ملخ

ماندگاری سم ملخ

سم کوپرفانجیسایدس به مدت ۳ هفته و حتی بیشتر دارای ماندگاری و اثرگذاری است. سم ملخ کش کوپرفانجیسایدس را می توانید با اسپری های دستی و یا تحت فشار اعمال کنید و برای استفاده بر حسب شدت تهاجم و میزان جمعیت ملخ ها، ۰٫۱ الی ۰٫۴ اونس از این ماده را با یک گالن آب ترکیب نمائید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات مقادیر ترکیبی، برچسب روی محصول را به دقت مطالعه کنید و از یاد نبرید که سم کوپرفانجیسایدس را می توانید در ناحیه اطراف بناهای مسکونی و صنعتی و غیر صنعتی و نیز مزارع بر روی انواع درختان، گیاهان، بوته ها و … به کار برد.

شرکت سمپاشی ملخ

شرکت سمپاشی سم گستر افق مسئولیت 0 تا 100 سمپاشی ملخ از بررسی موقعیت تا استفاده از بهترین سموم و تضمین کیفیت سم را انجام می دهد. مراکز اصلی شرکت سم گستر افق تهران و رشت است اما ما همواره با مشاوره رایگان در خدمت شما هستیم و نیروی های خود را به محل مورد نظر شما اعزام می کنیم. با کارشناسان ما تماس بگیرید و با سمپاشی غیر حرفه ای هزینه های سمپاشی را چند برابر نکنید.آخرین مقالات